Ostatnie 2 lata to istny wysyp rowerów elektrycznych na europejskim rynku rowerowym. Rowerów elektrycznych na ulicach pojawia się więcej niż grzybów w czasie pięknej polskiej złotej jesieni. Producenci rowerów z roku na rok rozszerzają swoją ofertę o kolejne modele rowerów z napędem elektrycznym, a kolejne kolekcje rowerów powoli wypierają rowery tradycyjne z oferty. Nic dziwnego, ludzie pokochali elektryczne samochody, rowery i hulajnogi. Wszystkie są wygodne, szybkie, ciche i… ekologiczne 🙂 Jeżeli wplątać w ten rozwój ekologię to mamy globalną siłę, która wyznacza trendy na kolejną dekadę.
O chip tuningu silników samochodowych słyszał niemal każdy. Istnieje tysiące firm zajmujących się tylko tą dziedziną motoryzacji i radzą sobie na rynku bardzo dobrze. Jak radzą sobie tak wyśmienicie to grono potencjalnych klientów chcących dodać mocy swojej Octavii 1.9 TDI jest zapewne spora 🙂 Dlaczego więc nie tuningować silników elektrycznych ? Dlaczego nie zapewnić sobie większej dawki mocy w rowerze elektrycznym ? Każdy z nas lubi czuć fun z jazdy.
Rynek firm tuningujących silniki rowerów elektrycznych jest na tyle świeży i mały, że każda firma, która wypuści na rynek nowy i wartościowy gadżet pojawia się na ustach użytkowników rowerów elektrycznych.
Taką firmą, która zaprojektowała i wypuściła na rynek świetne zestawy do chip tuningu jest czeska marka SpeedBox. Firm produkujących podobne zestawu odblokowujące rowery elektryczne jest na rynku kilka, ale SpeedBox jest pierwszą firmą, która wyprodukowała produkt bezinwazyjny i montowany plug&play do najbardziej rozpoznawalnych systemów wspomagania elektrycznego na świecie Bosch, Yamaha, Shimano Steps, Brose, Impulse i Giant E-bike.
Chip tuning roweru elektrycznego – czeski SpeedBox.
SpeedBox to zaprojektowany z głową i bardzo dobrze wykonany moduł, który wystarczy wpiąć w oryginalne wtyczki silnika Bosch. Podłączenie jest bajecznie proste i zapewniam, że nawet totalny laik bez problemu podoła. ZOBACZ JAK PODŁĄCZYĆ SpeedBox DO ROWERU ELEKTRYCZNEGO BOSCH – TUTAJ.
Producent na swojej stronie prezentuje blisko 30 różnych zestawów tuningujących, na pierwszy rzut oka wybór wydaje się być skomplikowany jednak tak na prawdę to tylko 4 różne opcje podzielone na poszczególne systemy napędowe tj. Bosch, Yamaha, Shimano Steps, Brose, Impulse i Giant E-bike. Poniżej wyjaśniam oznaczenia przy modułach:
- SpeedBox 1.0 – to podstawowa wersja chipu, który odblokowuje prędkość do 50 km/h jednak przekłamuje prędkość wyświetlaną na sterowniku. Tutaj po przekroczeniu realnej prędkości 25 km/h licznik zaczyna wskazywać ponownie wartości od 1 km/h do 25 km/h. Co w praktyce oznacza, że realna prędkość dzielona jest przez 2. Czyli jadąc realnie 40 km/h na wyświetlaczu zobaczymy 20 km/h.
- SpeedBox 2.0 – to kolejna generacja chipu, który całkowicie ściąga ograniczenie prędkości, co w teorii daje nam możliwość jazdy na wspomaganiu 60 km/h, a nawet 100 km/h (jednak to tylko teoria, w praktyce przełożenia nie są w stanie osiągnąć takiej prędkości – ale o tym więcej w osobnym artykule). Zaletą tej wersji jest wyświetlanie realnej prędkości, z którą poruszamy się na rowerze. Czyli jadąc realnie 40 km/h, na wyświetlaczu zobaczymy 40 km/h.
Dodatkowo dla silników Bosch, Yamaha i Giant powstały wersje chipu SpeedBox PLATINIUM:
- SpeedBox PLATINIUM – to trzecia już generacja chipu. Powstał on na funkcjach wersji SpeedBox 2.0 i ma dokładnie te same funkcje. Jego przewaga to zdecydowanie mniejszy rozmiar moduły sterującego oraz jak zapewnia producent lepszej jakości podzespoły. Realne zastosowanie wersji Platinium to silniki z mniejszą ilością miejsca pod obudową, pod którą nie mieści się moduł standardowy 2.0 oraz dla rowerzystów używających roweru elektrycznego w cięższych górskich warunkach.
Ostania wersja SpeedBox B.Tuning przeznaczona jest tylko dla silników BOSCH:
- SpeedBox B.Tuning dla Bosch – to najwyższy model chipu. Powstał na bazie wersji 2.0 i w praktyce działa dokładnie tak samo. Jednak jego największą zaletą jest dedykowana aplikacja na smartphone SPEED BOX, która daje nam możliwość bezprzewodowego sterowania modułem oraz pełny podgląd pod szereg danych związanych z jazdą, silnikiem, baterią oraz ich analizą. Sterowanie odbywa się bezprzewodowo za pomocą WiFi oraz Bluetooth.
JESTEŚ CIEKAWY JAK DZIAŁA I WYGLĄDA APLIKACJA SPEED BOX NA SMARTPHONE ? ZOBACZ TUTAJ
Wszystkie wersje chipów do rowerów elektrycznych kupicie na stronie RoweryStylowe.pl
Jak wygląda moduł tuningujący do rowerów elektrycznych SpeedBox dla Bosch.
Zdjęcia najwyższego modelu modułu tuningowego SpeedBox B.Tuning Bosch. Wszystkie moduły z serii SpeedBox 2.0 i wyższej pakowane są w karton w twardej i grubej tektury, wewnątrz znajdziemy ładnie ułożony moduł, zabezpieczony pianką oraz pełną instrukcję obsługi.
Nie no świetnie. Potem mandaty za jazdę rowerem który nie spełnia wymogów Kodeksu Drogowego. Takim „stuningowanym” rowerem (zdjęty limit 25 km/h) można jeździć tylko po drogach leśnych albo na parkingach.
To może kilka słów, o nowym speedbox 3,0 do nowych silników Bosch Perforance CX 4 gen. Tu pojawil się problem z błedem 504 w czasie użytkowania chipa. Takie komenty można spotkać na forach. Sprzedawcy speedboxa3 mówią że nie znają takiego problemu. Natomiast sprzedawcy rowerów którzy do tej pory sami montowali 2,0 wzbraniają się z montażem 3,0 tłumacząc się problemami z zablokowaniem silnika. Czy coś autorowi wiadomo na ten temat? Proszę o opinie.
Cześć, błędy wynikają z faktu, że Bosch walczy z producentami chipów i z każdą nową aktualizacją silnika istnieje większe prawdopodobieństwo wyrzucania raz na jakiś czas błędów. Problemem za tym, nie jest wersja SpeedBoxa, a wersja oprogramowania w silniku Bosch 🙂
Robią ludzi w balona – to zwykły przerzutnik z podziałem na dwa – dwa impulsy na wejściu, jeden na wyjściu. Taki układ scalony kosztuje dwa złote!!!
Można to zrobić prościej bez rozkręcania silnika. Zamiast magnesu stałego elektromagnes z małego przekaźnika wyzwalany impulsami z multiwibratora astabilnego. Po włączeniu będzie wskazywał stałą prędkość czy się stoi czy jedzie ale żadnych ograniczeń prędkości. Wypróbowałem i działa znakomicie.
jak odblokować wyłącznik świateł w KIOX w Scott speed axis tak by jadąc np w polach można było je wyłączyć (oszczędność baterii)
Oszczędność baterii żadna 🙂 Można to zrobić podłączając rower do systemu Bosch E-bike.