Smarowanie hamulców rolkowych Shimano

SERWISOWANIE HAMULCÓW ROLKOWYCH

Podstawowy serwis hamulców rolkowych jest niezmiernie prosty i w przeciwieństwie do pozostałych modeli hamulców (hydrauliczne, szczękowe, bębnowe) wymaga tylko i wyłącznie regulacji naciągu linki oraz uzupełnienia smaru wewnątrz. Pamiętajcie do smarowania hamulców używamy tylko ORYGINALNEGO SMARU SHIMANO.

Co świadczy o potrzebie uzupełniania smaru w hamulcach rolkowych ?

Nie musimy oczywiście zaglądać do środka, hamulce same dadzą nam znać, że brakuje im smaru. Podczas hamowania usłyszymy charakterystyczny szum z hamulców. Im mniej smaru tym mniejsza moc hamowania. Dawkowanie ok 10-15ml do jednego hamulca. Taka dawka wystarczy na średnio 1-2 lata całorocznej jazdy, także tubka 100 ml starczy na kilka lat smarowania.

  1. Otwieramy gumową zatyczkę.
  2. Wciskamy do środka ok 10 ml smaru Shimano. Najlepiej do tego celu użyć zwykłej strzykawki lekarskiej. Pamiętajmy aby nie przesadzić z ilością.
  3. Zatykamy otwór gumową zatyczką

Na zdjęciu zaprezentowany jest hamulec rolkowy Shimano Inter M BRIM-45 jednak sposób serwisowania i uzupełniania hamulca smarem, jest taki sam we wszystkich modelach hamulców rolkowych.

Written By
More from Maciej M
Koszyk rowerowy na kierownicę – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?
  Na ulicach coraz częściej możemy zobaczyć piękne i przykuwające wzrok rowery....
Read More
Join the Conversation

43 Comments

  1. says: Kotton

    Kilka dni temu rozbierałem i czyściłem komplet hamulców rolkowych BR-IM45.. i mam w związku z tym pytanie: czy można źle założyć wieloklin? Chodzi mi o element dociskający rolki, który górą wystaje ponad wewnętrzną obudowę – widoczny w 40 sekundzie tego filmu:
    https://www.youtube.com/watch?v=mNwmUNw70WI

    Dziś byłem w serwisie Shimano celem zakupu smaru, wytłumaczyłem serwisantowi, że rozebrałem i złożyłem hamulec, ale ten pobladł i powiedział że tego niby nie powinno się rozbierać.. Miał rację, czy.. mam poszukać nowego serwisu?

    1. says: Maciej M

      Witam serdecznie,
      Oczywiście, serwisant miał prawo zblednąć szczególnie jeśli pierwszy raz w życiu widział hamulec rolkowy. Na Twoje pytanie czy można taki hamulec rozbierać i czy można go źle złożyć odpowiem krótko. Zdecydowanie tak po dłuższym okresie użytkowania hamulec rolkowy Shimano powinno się rozebrać wyczyścić i dokładnie przesmarować. Czy można źle złożyć niestety tak, ale jeśli spokojnie będziesz postępował w sposób taki jak na załączonym filmiku to powinieneś sobie dać radę. Jeśli nad będziesz miał kłopot to proszę o kontakt z serwisem rowerowym we Wrocławiu namiar na serwis znajdziesz pod adresem: https://www.rowerystylowe.pl/serwis-rowerowy

  2. says: Marcin

    Zakupiłem juz smar.Ten w oryginalnym opakowaniu.jako ze mieszkam na stałe w Holandii dlatego podałem linki do holenderskich sklepów internetowych.

    w przednim hamulcu bez problemu zaaplikowałem smar,lecz w drugim mam problem bo koreczek jest schowany za widełkami(moze to inna nazwa).Wydaje mi sie ze bez zdejmowania koła nie da rady.Jest jakis inny sposób?Moze jakis węzyk?

    1. says: Maciej M

      Ok rozumiem,
      Obawiam się, że bez zdejmowania koła się nie obejdzie, no chyba, że faktycznie uda Ci się zaplikować ten smar jakiś super cieniutkim wężykiem który podjedzie pod kapselek.

    2. says: Jakub

      Mój sposób to strzykawka (można kupić w aptece) z nałożonym kawałkiem wentyla (taka gumowa rurka) zamiast igły. Wyjmuję tłoczek, do strzykawki wtłaczam trochę smaru, wkładam tłoczek. Gumkę wentyla można wcisnąć w otwór hamulca nawet jeśli jest schowany za widelcem (można pomóc sobie pęsetą). Pęseta może się też przydać przy ponownym wkładaniu korka.

      1. says: Maciej M

        Świetny sposób, oczywiście strzykawka to podstawa, ale pomysł z kawałkiem wentylka BOMBA. Zdecydowanie będzie to pomocna uwaga dla wszystkich którzy będą chcieli dodać smaru bez ściągania koła.

  3. says: jarul_no_1

    Mam hamulce w rowerze Gazelle typ Nexus SG 7R45. Podczas hamowania zaczely szumic,jakby trzeć i momentami występuje straszny zgrzyt podczas hamowania,mimo to hamują ok. Czy ten model się smaruje jakoś czy czeka mnie wymiana? Nie widzę otworu na smar… Zjawisko to nasila sie wraz z częstotliwością używania tego hamulca.

  4. says: Kamil

    Witam mam problem z takim hamulcem cały czas lekko hamuje nawet gdy linka jest odłączona. Czy jest możliwe ze to przez brak Smaru?

    1. says: Arnold

      Witam,

      być może podczas częstej jazdy bez smaru hamulce się lekko zapiekły, ewentualnie są mocno zanieczyszczone lub po prostu ktoś użył zamiast smaru do hamulców rolkowych zwykłego smaru, który doprowadził do uszkodzenia tarcz hamujących.

  5. says: Jarul_no_1

    Dziękuję, tak też uczynilem. Smar Shimano do hamulców rolkowych zdecydowanie poprawił pracę hamulca. Naciśnięcie klamki powoduje mniej nerwowe hamowanie, odbywa się to płynniej. Wcześniej hamowalo jakby nerwowo, jakby za szybko… Teraz bajecznie. Aż chce się jeździć no i nie straszę już otoczenia?

    Jeszcze raz dzięki?

  6. says: Łukasz

    Czy Shimano BR-IM70-F jest kompatybilny z piastą Shimano HB-NX50?

    Podobno niższy model Shimano BR-IM50-F jest ale nie mam sprawdzonego źródła, czy ktoś mógł by pomóc lub wskazać jakąś tabelę kompatybilności?

    1. says: Maciej M

      Witam
      Zdecydowanie tak obie części są ze sobą kompatybilne, nie kojarzę czegoś takiego jak tabela kompatybilności, nie mniej jednak wieloklin piasty pasuje do wielokliny hamulca.

  7. says: TomEr

    Kupiłem Kogę tylny hamulec rolkowy piszczy przy hamowaniu – to też może być brak smaru??? , nie szumi tylko piszczy !

    1. says: Maciej M

      Tom tak to również może być oznaka braku smarowania, jednak dobrze by było przed smarowaniem rozkręcić hamulec, wyczyścic dokłądnie i wtedy dopiero nasmarować. Będziesz miał pewność, że smarowanie będzie efektywne w 100%

  8. says: zwolas

    Witam,

    Mam Gazzele Allure limited edition w której hamulce rolkowe słabo hamują mimo tego, że nie szumią. Regulowanie linki nic nie pomaga: jak hamulce słabiej hamują to koła się bardzo dobrze toczą, jak podkręcimy linkę, to znowu koła stawiają duży opór, a koła się prawie nie toczą, ale za to lepiej hamują hamulce.
    Co zrobić, żeby hamulce lepiej hamowały, nasmarować je?

    1. says: Maciej M

      Hej,
      Jak zwykle ciężko stwierdzić bez powieszenia na haku. Nie mniej jednak sprawdziłbym pancerze czy nie jest nigdzie pozaginany. Można też wymienić linki żeby dobrze pracowały w pancerzu, jednak pamiętaj Rollerbrakes nie są najmocniejszymi hamulcami, należy używać ich dwóch naraz. Warto też sprawdzić czy klamki są oryginalne przeznaczone do właśnie hamulców rolkowych.

  9. says: Darek

    Witam. Ja mam trochę inny problem niż opisywane powyżej. Kupiłem za kilka złotych podniszczony rower gazelle. Pierwsza rzecz jaka rzuciła mi sie w oczy przy oglądaniu hamulców to brak zatyczek gdzie uzupełnia sie smar. Mam zamiar kupić smar i go uzupełnić ale nie mam gumowych zatyczek. Czy można je gdzieś zakupić? Kolejny problem to stukające linki od hamulców. Mimo że same hamulce hamują bardzo dobrze to jednak irytuje mnie stukanie linek od hamulców nawet na niewielkich nierównościach na drodze. Czy może to być spowodowane brakiem smaru?

    1. says: Maciej M

      1. O stukaniu linek nie słyszałem, czy one stukają wewnątrz pancerza ? Może warto wymienić je oraz pancerze, koszt nie jest duży a problem powinien zniknąć.
      2. Jeśli chodzi o części których nie można dostać ze standardowej oferty najlepiej skorzystać z: https://www.rowerystylowe.pl/czesci-do-rowerow-holenderskich-gazelle-batavus-sparta-koga. Jednak jeśli chodzi o zaślepki do hamulca rolkowego to można je otrzymać tu: https://www.rowerystylowe.pl/p-6081/zaslepka-otworu-hamulca-rolkowego-shimano-inter-m

  10. says: Maciej

    Witam. Czy jeśli z hamulców (tak mi sie wydaje) wydobywa sie dziwny szmer podczas jazdy gdy koło sie kręci to też może być przyczyną brak smaru? Czy problem leży gdzieś w piaście może? Dodam tylko że hamulce działają ok tylko piszczą gdy mocno zahamuje.

    1. says: Krzysiek

      Jeżeli hamulce piszczą podczas hamowania, to zdecydowanie wymagają najpierw rozebrania, dokładnego wyczyszczenia i ponownego nasmarowania.
      Może to nie wyeliminować jednak szmeru słyszanego podczas kręcenia się koła, ponieważ najprawdopodobniej dźwięk ten generuje kręcący się radiator, który może delikatnie trzeć o obudowę hamulca.

  11. says: Rafał

    Właśnie rozebrałem i dokładnie wyczyściłem BR-IM50-R złożyłem i zastanawiam się czy smarowanie tego hamulca przeprowadzić tylko przez otwór do smarowania czy też fizycznie nałożyć smaru do środka – proszę podpowiedź. PS.dobrze że trafiłem na ten artykuł bo pewnie nawalił bym tam zwykłego smaru.

    1. says: Krzysiek

      Niestety przez fabryczne kalamitki niewiele smaru trafia tam, gdzie powinno, czyli na rolki.
      Najlepiej zdjąć hamulec i zaaplikować smar bezpośrednio między rolki.

      1. says: Przemo

        Mam BR-IM50-F. Jestem przed czyszczeniem, (piszczą mocno, hałasują) smar jest brudny, nie wiem kiedy było smarowane ale pewnie b. dawno. Ale nie wiem, czy kluczowe jest posmarowanie rolek. Analizując mechanizm działania widzę, że rolki są tylko pośrednikiem między centralnym mimośrodem (albo raczej 6-cio krotną krzywką) powodującą docisk trzech kamieni/klocków/segmentów do wewnętrznej powierzchni bębna hamulcowego. Wydaje mi się, że najważniejsze jest dojście smaru do tej powierzchni bębna, a rolki i pozostałe elementy to smarowane są niejako przy okazji. Może serwis wypowie się. A przy okazji jakie są skutki zastosowania innych środków smarnych? Na YouT widziałem jak bodajże rosyjski mechanik wyczyścił hamulec z brudu, ale potem posmarował wnętrze dosyć rzadką mieszanką oleju i czegoś tam jeszcze. (No nie zrozumiałem większości tego co mówił)

  12. says: Krzysztof

    dzień dobry, hamulec BR-IM45-F, stuka na nierównościach (jak u Darka),stuki o dźwięku plastikowo metalowym, głośne , pojawiły eis po ok roku intensywnego używania (prawdopodobnie naciągnęła się linka) podłożyłem podkładki gumowe pod wszystkie mocowania linek jednak stukanie nie ustało, dopiero napięcie linki wytłumiło sprawę, jednak kosztem niewielkiego, nieuciążliwego, oporu hamulca podczas jazdy, może macie jakiś lepszy pomysł? Pozdrowienia.

  13. says: Maciej M

    Można spróbować podłożyć gumową podkładkę przy tarczy radiatora hamulca, jednak trzeba to zrobić umiejętnie żeby koło nie stawiało oporów podczas toczenia.

  14. says: Paweł

    Witam
    Proszę o poradę fachowca
    Mam hamulec Nexave BR IM50-F, hamuje słabo linka jest podciągnięta mocno. Przypuszczam że nigdy nikt z nim nic nie robił wszak rower kupiłem używany i tak już słabo było. Czy mam rozebrać hamulec wyczyścić i nasmarować dedykowanym smarem? Czy ewentualnie jest wewnątrz coś co mogło się zużyć i wymagać wymiany? Jakieś okładziny czy coś?
    Dzięki z góry za pomoc
    Paweł

  15. says: Paweł

    Witam
    Proszę o pomoc. Mam hamulec Nexave BR IM50-F Słabo hamuje a linka jest podciągnięta mocno. Pewnie dawno go nikt nie serwisował bo rower kupiłem używany.
    Czy mam rozebrać ten hamulec, przeczyścić i nasmarować dedykowanym smarem?
    Czy są jakieś części które mogły się zużyć i wymagają wymiany?
    Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Paweł

  16. says: Adam

    Aluminiowy holenderski damski rower miejski 28 damka Batavus Jakima czy te rowery mają też hamulce w torpedo bo rower ma być dla osoby starszej która nie umie obsługiwać innych

  17. says: Paweł

    Witam.

    Dokonałem gruntownego oczyszczenia hamulców rolkowych BR-IM41 przedni jak i tylny. Uzylem do nasmarowania oryginalnego smary Shimano przeznaczonego do tych hamulców. Smar podałem strzykawką z użyciem igły aby trafił jak najgłębiej przez otwór aplikarora w hamulcu lecz po krótkiej jeździe testowej hamulce strasznie szumią i puszczą. Czy może być tak że smar rozprowadzi się dopiero po jakimś czasie ? Lub może użyłem to za mało podałem około 4-5 ml na każdy z hamulców.

    Pozdrawiam.

    1. says: Jerzy

      Wygląda na to że wpuściłeś za mało smaru.Dodaj jeszcze ale przed smarowaniem połóż rower na boku.Wtedy masz pewność że cały smar wpłynie między rolki.

  18. says: Jerzy

    A ja twierdzę że przed smarowaniem lepiej położyć rower na boku bo wtedy mamy pewność że cały smar wpłynie między rolki.W pozycji stojącej zwłaszcza jeśli włożymy końcówkę tubki za płytko cały smar (lub jego większa część) spłynie w dół po obudowie chamulca a my będziemy przekonani że jest nasmarowany.

  19. says: Piotrek

    Witam serdecznie
    Właśnie zostałem właścicielem roweru Batavus Crescendo, który odziedziczyłem po zmarłym chrzestnym. Rower na pewno nie był używany ok 6 lat. W rowerze praktycznie nie działają hamulce (rączki od hamulca działają bardzo ciężko, a po ich wciśnięciu prawie nie ma efektu) W serwisie powiedzieli, że wszystko wyregulowali i będzie ok, ale nie jest – jak dla mnie nic się nie zmieniło. Pytałem – nie uzupełniali smaru. Czy brak smaru może być powodem, czy też cały mechanizm jest zapieczony i nic nie da się z tym zrobić??? Czy może powód jest jeszcze inny. Pozdrawiam i dziękuję za każdą radę.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.