Hamulce rolkowe Shimano Inter-M i Nexave.
HAMULCE ROLKOWE – przyszłość miejskich hamulców odpornych na niepogodę !
Hamulce rolkowe są hamulcami typowo miejsko – rekreacyjnymi co oznacza, że nie nadają się do poruszania się po stromych górskich szlakach. Jednak bardzo dobrze poradzą sobie w terenie wyżynnym przy nachyleniu nawet 15 stopniowym. Wiele osób przesiadających się z hamulców typu V-brake na hamulce rolkowe ma wrażenie, że hamulce hamują bardzo słabo, co jest oczywiście nieprawdą.
Hamulce rolkowe w przeciwieństwie do hamulców na obręczy lub hamulców tarczowym nigdy nie spowodują całkowitego zablokowania koła, a co za tym idzie nigdy nie wylecimy przez przednie koło ani nie wpadniemy w niekontrolowany poślizg. Wszystko dzięki modulatorowi siły hamowania umieszczonemu wewnątrz hamulca.
Hamulce rolkowe są uważane za hamulce bezobsługowe i bezawaryjne, a to dlatego, że działają w każdych warunkach atmosferycznych w ten sam niezawodny sposób. System hamowania znajduje się wewnątrz hamulca. Zasada hamowania rolek polega na bardzo mocnym rozpieraniu rolek dociskanych do powierzchni bocznej. W czasie hamowania po miedzy tarczami powstaje wysoka temperatura dlatego też im bardziej pagórkowaty teren tym powinniśmy wybrać hamulce z większą tarczą chłodzącą.
Serwisowanie hamulców rolkowych wymaga tylko regulacji i uzupełniania smaru, który wypala się podczas hamowania. Trzeba pamiętać, że do hamulców rolkowych używa się TYLKO I WYŁĄCZNIE ORYGINALNEGO SMARU SHIMANO gdyż jest to specjalny smar o idealnie chroniący tarcze hamujące oraz co najważniejsze jest odporny na bardzo wysokie temperatury panujące między tarczami podczas hamowania.
Wszystkie prezentowane hamulce oraz części do hamulców rolkowych znajdziecie w sklepie RoweryStylowe.pl tutaj link:
http://www.rowerystylowe.pl/c-95/hamulce-rolkowe
PAMIĘTAJCIE DO HAMULCÓW ROLKOWYCH NIGDY NIE WCISKAJCIE WD40, OLEJKÓW, SMARÓW DO ŁAŃCUCHA, SMARÓW DO PIAST itp. !!!
JAK SERWISOWAĆ HAMULCE ROLKOWE ?! Wszystkie informacje znajdziesz —TUTAJ—
Witam,
mam z tyłu piastę nexusa 7 i hamulec shimano nexave br-im50-r. problem – grzechocze jego kołnierz. Podobno to nie problem ale wkurza…można go jakoś dokręcić albo podkleić filcem;)???
Witam,
Raczej nie słyszałem, żeby ktokolwiek podklejał coś filcem, myślę, że tarcza radiatora jest nieco poluzowana dlatego obciera wydając metaliczny dźwięk, raczej dokręcenie i sprawdzenie czy tarcza jest prosta powinno załatwić sprawę.
Od kiedy to w hamulcach rolkowych są ściskane dwie tarcze? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce coś na temat ich budowy i każdy zobaczy że są tam trzy krzywki rozpierane odśrodkowo przez sześć rolek i dociskane do powierzchni roboczej bębna .Bo hamulec rolkowy to tak naprawde rodzaj hamulca bębnowego. I tyle w temacie. Hej.
Witam,
mam dokładnie ten hamulec InterM, problem jest taki, że na dziurach radiator brzęczy? można to jakoś poprawić, ten radiator tak luźno siedzi, blokuję się tylko na zaciśniętym hamulcu
Witam serdecznie, mam problem. Muszę wymienić obręcz, koło tylne, i posiadam hamulec rolkowy. Czy każda obręcz pasuje do tego hamulca? Czy musi być przystosowane do tego? Dodam, że chcę kupić obręcz ze szprychami i piasta, wychodzi taniej niż przeplecenie szprych.
Każda obręcz pasuje do hamulca rolkowego
Miałem przez krótki czas Gazele z tego typu hamulcem… po prostu porażka, po kilku mocniejszych hamowaniach przestał działać, o kontrolowanym zjeździe z górki czy jakimkolwiek rozpędzeniu się można zapomnieć. Od tamtej pory wyleczyłem się z holenderek na amen, polecam MTB – rowerek prawdziwie uniwersalny na każdą drogę, a jazdy ciężkimi topornymi krowami to co najwyżej do sklepu po bułki na drugą stronę ulicy, bo do niczego innego się nie nadają, te rowery to pomyłka…
Marcin! Oprócz rowerów holenderskich typu „dziwna damka z dziwnymi hamulcami” jest cała masa naprawdę świetnych rowerów holenderskich marek takich jak Batavus czy Koga które nie mają tych poronionych wynalazków. Ich zaletą jest za to brak głupich oszczędności tzn. są zbudowane na dobrych komponentach wliczając w to piasty, obręcze, hamulce, manetki itd. Nie warto się zniechęcać tylko poszukać normalego Holendra czy to na kołach 28 czy nawet 26 cali bo takie oczywiście też są. Jedyny problem – większość z tych ram jest na wzrost 190cm…
A ja niestety mam taki problem, ze po 10-20 sekundach jazdy hamulec zaczyna piszczec, tak jakby o cos ocieral. Nie moge sobie z tym poradzic. Jak jest zimny jest jednak cicho. Jest na to jakies rozwiazanie?
Piszczy = brak smaru 🙂
Dziękuję za cenny artykuł, co prawda nadal nie wiem jak działa hamulec rolkowy ale przynajmniej utwierdziłem się w przekonaniu że to nie dla mnie 🙂 jakiś cudowny smar tylko od Shimano, wysokie temperaruty, ludzie, czy rowej miejski (bo do takiego niby to wymyślono) naprawdę często ma ubłocone koła że zwykły V się nie nadaje? A trochę wody na obręczy to naprawdę nie problem i hamulec nadal działa, tylko piach czy błoto utrudnia jego pracę. Zaś modulację można sobie zamontować w 10 minut kupując odpowiednie fajki z dodatkową tulejką w której siedzi zapewne jakaś guma czy pianka, testowałem to w swoim rowerze – normalnie ustawiony przedni hamulec, hamuje porządnie a jednocześnie wciśnięcie do maksa na pełnej prędkości nie powoduje wylotu przez kierownicę.
„trochę wody”?! widać, że zimą i w deszczu trzymasz rower pod dachem
Witam, czy moge zamienić BR-IM41 na BR-IM31 ? 41 nie moge nigdzie znaleźć
Zalecanie do chamulców rolkowych tylko oryginalnego smaru Schimano to zwykła ściema bo jest to najzwyklejszy smar grafitowy który można kupić za 1/10 ceny oryginału. 100 zł za tubkę 100 gram to zwykły rozbój.A co do skuteczności chamulców rolkowych to mam jak najgorsze zdanie.Od 11 lat się z nim borykam, zmiana no nowszy model, niby mocniejszy nic nie dała bo też chamuje słabo.
Jeszcze lepszy i niedrogi jest smar miedziany, wytrzymuje temperatury do 1200 stopni C.